Informace k obsahu

Přístupnost archiválií

Archiv města Brna přistoupil ke zpřístupnění pomůcek ke svým fondům teprve nedávno a práce je to časově náročná, prosíme tedy o Vaši trpělivost a shovívavost – ne vše najdete v aplikaci Digitální archiv AMB již nyní, k digitalizaci pomůcek i části samotných fondů dochází postupně, od těch nejdůležitějších. Zejména sbírkové fondy našeho archivu jsou velmi rozsáhlé a vše bude ještě nějakou dobu trvat. Kvalita jednotlivých archivních pomůcek, které vznikaly v průběhu posledních sedmdesáti let, a podrobnost informací v nich obsažených je různá a je třeba s tím počítat.
Proto prosím i nadále počítejte s tím, že pokud nenajdete informace v Digitálním archivu AMB, musíte se vždy obrátit na badatelnu archivu a případně nahlédnout do starých strojopisných archivních pomůcek.

Archivní fondy jsou badatelsky přístupné tehdy, pokud to umožňuje jejich fyzický stav a stav zpracování. Za zpracované jsou považovány archiválie opatřené alespoň prozatímním inventárním seznamem nebo manipulačním seznamem. Vyšším stupněm zpracování je inventarizace. Za inventarizované jsou považovány archiválie opatřené́ některým druhem inventáře, katalogu či případně jinou, méně obvyklou archivní pomůckou. Všechny výše vyjmenované se obecně nazývají archivními pomůckami. U rozsáhlejších archivních fondů je zcela běžné, že jsou zpřístupněny několika svazky či více typy archivních pomůcek.

Archivní fondy, k nimž nebyla dosud zhotovena žádná archivní pomůcka, jsou chápány jako nezpracované a jsou badatelsky nepřístupné. O jejich případném zpřístupnění k badatelským účelům rozhoduje individuálně vedoucí Archivu města Brna.

Pokud hledáte doklady pro potvrzení pro ČSSZ, obraťte se prosím přímo na Personální oddělení Magistrátu města Brna, které nám Vaši žádost předá. Tyto doklady nejsou pravými archiváliemi a potvrzení nevydává archiv, nýbrž Personální oddělení.

Nahoru

K obsahu Digitálního archivu AMB

Digitální archiv AMB se skládá z několika částí:

1. Databáze všech archivních fondů Archivu města Brna

Základními jednotkami archivu, do nichž jsou archiválie členěny podle svých původců (orgánů veřejné moci, fyzických či právnických osob, z jejichž činnosti archiválie vznikly), jsou archivní fondy a sbírky archivu (zkráceně archivní fondy).
Databáze fondů archivu je kompletní, přináší základní informace o přístupných i nepřístupných archivních fondech, jejich původcích, množství i časovém rozsahu a je aktualizována vždy v .........

Archiv města Brna používá již od roku 1930 systém tzv. značek fondů – fondy jsou rozděleny do věcných skupin označených kombinací velkých písmen abecedy a narůstající číselnou řadou (viz níže). Příliš rozsáhlé archivní fondy s řadou časově i věcně samostatných celků a spisoven jsou pro lepší orientaci archivářů i badatelů v Archivu města Brna děleny na tzv. dílčí archivní fondy. Jsou to ty fondy, které mají ve své značce lomítko (například A 1/7 Archiv města Brna – Volné testamenty).

Přehled jednotlivých skupin fondů

A 1Archiv města Brna
AArchivy měst a obcí
B 1Národní výbor města Brna
BNárodní výbory
CSoudní úřady
DFinanční úřady
ECechy
FProfesní společenstva a grémia
GKomunální podniky, příspěvkové organizace a akciové společnosti města Brna
HVelkostatky
I 1současný Magistrát města Brna
Isoučasné Úřady brněnských městských částí
JZemědělská družstva
KPodniky, družstva, akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným
LŠkolní rady, školské úřady a výbory
MČeské školy
NNěmecké školy
OKulturní organizace
PZdravotní a sociální organizace
QRůzné
RSpolky a společenské organizace
SFary a děkanáty
TOsobní fondy
USbírky
VKnihovny (Svatojakubská a Mitrovského)
WBytová družstva
ZPobytová evidence obyvatel Brna

2. Databáze všech platných archivních pomůcek Archivu města Brna. Tato databáze je také kompletní a pravidelně aktualizována.

Archivní pomůcky obsahují jednak podrobnější informace o původci archivního fondu ve svém úvodu, jednak jsou jejich hlavní částí inventární záznamy, tedy podrobné informace k jednotlivým detailním částem fondu. Na základě těchto inventárních záznamů může badatel zjistit přesný obsah fondu a prostřednictvím inventárních jednotek si také objednat materiál ke studiu v badatelně.

3. Inventární záznamy konkrétních archiválií uložených v jednotlivých fondech. Databáze je zatím neúplná a je postupně doplňována, ať již převedením záznamů ze starších strojopisných archivních pomůcek, tak pomůckami vytvářenými při nových inventarizacích.

4. Tematické databáze napříč archivními fondy jsou databáze vytvořené z některých specifických typů inventárních záznamů, daných ať už jejich formou (například Listiny, Fotografie, Mapy a plány), nebo jejich obsahem (například Stavební dokumentace, Testamenty, Veduty). Umožňují tak badateli hledat jen v užším segmentu archivního materiálu a jejich záznamy obsahují větší množství podborností.
Pozor, část inventárních záznamů nepatří do žádné z tematických databází, ale existují mimo ně! Tyto záznamy mimo tematické databáze hledejte v celkové databázi inventárních záznamů.
Součástí tematických databází mohou být v některých případech také dokumenty zatím v žádné pomůcce nepodchycené.

5. Samostatně mimo aplikaci Digitálního archivu AMB jsou publikovány databáze digitalizovaných sčítacích operátů sčítání lidu z území bývalého okresu Brno-město z let 1857–1900 Sčítání [Digitální archiv (brno.cz)]) a samostatnou databázi tvoří digitalizované Adresáře města Brna [Adresáře města Brna 1779–1946 - Statutární město Brno].

Nahoru

Seznam a charakteristika tematických databází

Listiny záznamy o listinách, zejména z fondu A 1 Archiv města Brna.

Rukopisy záznamy o rukopisech archivu. Jedná se zejména o rukopisy fondu A 1/3 Archiv města Brna – Sbírka rukopisů a úředních knih, ale také o rukopisy soukromých původců z 19. a 20. století v ostatních archivních fondech, včetně Knihovny Mitrovských a Svatojakubské knihovny.

Městské knihy do roku 1784 záznamy o úředních knihách města Brna před vznikem regulovaného magistrátu, uložené zejména v archivním fondu A 1/3 Archiv města Brna – Sbírka rukopisů a úředních knih.

Městské knihy 1784–1850 záznamy o úředních knihách města Brna od vzniku regulovaného magistrátu do vzniku prvního Velkého Brna, uložené zejména v archivním fondu A 1 Archiv města Brna. Novější knihy od roku 1850 vlastní tematickou databázi nemají, najdete je v inventárních záznamech.

Evidence obyvatel obsahuje jednak záznamy o rukopisech sčítání lidu z let 1857–1921 (obsah rukopisů = samotné digitalizované a indexované sčítací operáty viz odkaz Sčítání [Digitální archiv (brno.cz)]), jednak nejrůznějších knih evidence obyvatelstva města Brna (úmrtní knihy, knihy branců apod.).

Knihy zápisů či protokolů z jednání záznamy o knihách zápisů a jednacích protokolech jak městských orgánů, tak také škol, spolků, podniků a jiných organizací.

Kroniky obcí záznamy o kronikách, albech a knihách dokumentace ke kronikám k Brnu připojených obcí a brněnských městských částí.

Kroniky školní záznamy o školních kronikách.

Kroniky ostatní záznamy o jiných než obecních a školních kronikách, zejména o kronikách spolků.

Třídní výkazy záznamy jednak o třídních výkazech a katalozích brněnských škol, jednak o protokolech maturitních a učňovských zkoušek.

Testamenty záznamy o testamentech a pozůstalostních spisech brněnských měšťanů a ostatních obyvatel do Brna příslušných v podobě listin, spisů a knih testamentů do poloviny 19. století.

Kartotéky záznamy o kartotékách.

Typáře a razítka záznamy o typářích a razítkách.

Samostatné pečeti a otisky typářů na dokumentech záznamy o sbírkových otiscích pečetí, zejména však o pečetích připojených k listinám uloženým v Archivu města Brna.

Tisky záznamy o tiscích.

Plakáty záznamy o plakátech, zejména divadelních.

Pohlednice záznamy o pohlednicích, zejména z U 22 Sbírky pohlednic.

Fotografie záznamy o fotografiích na papírové podložce.

Skleněné negativy a pozitivy záznamy o skleněných fotografických deskách.

Alba záznamy o fotoalbech.

Veduty záznamy o grafikách, kresbách a litografiích s vyobrazením nejrůznějších lokalit.

Grafické listy a kresby, litografie záznamy o grafikách, kresbách, malbách a litografiích (kromě vedut), zejména z rozsáhlých sbírek archivu.

Mapy a plány záznamy o mapách a plánech, zejména z U 9 Sbírky map, plánů a technických výkresů. Obsahuje také detailnější záznamy mapek a malých plánků ulic, veřejných prostor…

Stavební dokumentace budov záznamy o stavebních spisech, technických výkresech a projektové dokumentaci k budovám na území dnešního města Brna. Stavební dokumentaci jiných než brněnských budov naleznete v databázi inventárních záznamů, ta samostatnou databázi nemá.

Video a audio záznamy záznamy o filmech a zvukových dokumentech.

Nahoru